28 sierpnia 2026, godz. 19.00
Muzyka w dialogu z wiekami
FINESIS TRIO:
Katarzyna Puch-Słabik - sopran
Małgorzata Żegleń-Włodarczyk - gitara, lutnia
Paulina Tkaczyk-Cichoń - klawesyn
Finesis Trio to charyzmatyczny zespół wokalno-instrumentalny, stworzony w 2008 roku przez trzy absolwentki europejskich uczelni muzycznych - trzy różne osobowości, które połączyła wspólna pasja - muzyka. Zespół z dużym powodzeniem wykonuje muzykę różnych epok, poczynając od dawnej, renesansowej i barokowej, poprzez klasyczną, romantyczną, aż po współczesną. Na swoim koncie ma również prapremiery - w tym odkryte przez artystki w Bibliotece Katalońskiej w Barcelonie „perełki repertuarowe” ze zbioru Monumentos de la Música Española z XVII wieku czy odnalezione w Morawskim Muzeum w Brnie sonaty solowe na gitarę z basso continuo autorstwa T. Giordaniego. Finesis Trio podejmuje także współpracę z różnymi muzykami oraz kompozytorami polskimi, co owocuje ciągłym poszerzaniem repertuaru koncertowego. Efektem takich działań jest między innymi dedykowany zespołowi Finesis Trio czteroczęściowy cykl Fraszki (2019) Michała Lazara do słów Jana Kochanowskiego.
Błyskotliwy i wierny styl interpretacji, gracja, elegancja oraz wysoki poziom artystyczny Finesis Trio zdobywają uznanie szerokiej publiczności na licznych koncertach i festiwalach w kraju i za granicą (Francja, Włochy, Rosja, Słowacja), między innymi:
W 2017 roku zespół poszerzył dyskografię o płytę CD „Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch” (MP Studio, nr kat. MP CD 115), zawierającą unikatowy program odnaleziony w europejskich bibliotekach i muzeach, a wśród zawartych na niej utworów znaleźć można kwintesencję włoskiej ekspresji i swobody oraz hiszpański temperament. Album składa się między innymi z kompozycji G.F. Händla, F. Sora czy L. Boccheriniego.
Od momentu ukazania się zbiera znakomite recenzje uznanych dziennikarzy muzycznych, a jego promocja miała miejsce między innymi na antenie Radia Kraków (audycja „Pociąg do muzyki” Antoniego Krupy), Radia Plus (audycja „Luz Plus” Agaty Peteli), RMF Classic czy na łamach kwartalnika „Sześć Strun Świata” (artykuł pt. „Płyta tria z Krakowa”, SSŚ nr 11 - 3/2017). Jest także skatalogowany w Magazynie Zbiorów Dźwiękowych i Audiowizualnych (Fon.I.99.662) Biblioteki Narodowej w Warszawie.
W grudniu 2018 roku nakładem Wydawnictwa Muzycznego ABSONIC ukazała się płyta CD pt. „Najpiękniejsze kolędy i piosenki świąteczne na różne instrumenty - 200 lat kolędy austriackiej Cicha noc”, na której znalazły się kolędy i pieśni bożonarodzeniowe w wykonaniu Finesis Trio (obok innych artystów). Płyta ta stanowiła dodatek do miesięcznika „Kronika Bocheńska” (nr 12/317).
Poza działalnością koncertową zespół bierze udział w wydarzeniach o charakterze naukowym. W 2020 roku artystki zostały zaproszone do wygłoszenia wykładów na temat głosu ludzkiego i instrumentów dawnych w ramach cyklu „Instrumenty w zwierciadle” czasu podczas V Koncertu Muzyki Dawnej (Wieliczka). Informacje na temat Finesis Trio odnaleźć można także w bazie Polskiego Centrum Informacji Muzycznej (www.polmic.pl).
Katarzyna Puch-Słabik - sopran
Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w specjalności wokalno-aktorskiej (z oceną celującą z aktorstwa) w klasie śpiewu prof. Henryki Januszewskiej-Stańczyk. Warsztat wokalny doskonaliła także podczas IX Kursu Wokalistyki Operowej w Krynicy-Zdroju, pracując pod kierunkiem takich profesorów jak: J. Romańska, M. Witkiewicz, M. Growiec oraz w ramach kursów mistrzowskich „Voice, Body and Spirit in Balance” prowadzonych przez prof. J. Niziołka. Uczestniczyła także w lekcjach i seminariach dotyczących interpretacji pieśni niemieckiej, czeskiej arii oraz muzyki epoki baroku.
Katarzyna Puch-Słabik koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą między innymi w ramach XI, XIV, XV Festival de Musique Baroque d’Auvergne (Francja), VI, VII, VIII, IX, XI i XII Festiwalu Polskiej Muzyki Organowej i Kameralnej w Nitrze (Słowacja), XIX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, XXVI Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie, IX i XIII Festiwalu Młodzi Artyści w Krakowie, XV Nowohuckiej Wiośnie Muzycznej w Krakowie, XIV i XXII Letnich Koncertach Muzyki Organowej i Kameralnej w Limanowej, Letnich Podgórskich Koncertach w Krakowie oraz w cyklach Koncerty Norbertańskie w Strzelnie czy podczas koncertów w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni.
Istotnym obszarem jej działalności koncertowej jest współpraca z Chórem Polskiego Radia w Krakowie oraz z Operą Krakowską, z którymi koncertowała, występując na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na świecie, między innymi International Festival Musica Sacra de Bogota (Kolumbia), Edinburgh International Festival (Szkocja), XV Festival Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal „Warszawska Jesień”, Festiwal w Konstanz (Niemcy), XIX Letni Festiwal Opery Krakowskiej, XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie czy Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.
Na swoim koncie ma również liczne nagrania płytowe i telewizyjne z Chórem Polskiego Radia, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej czy Chórem Chłopięcym Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Odtwórczyni głównej roli w spektaklu „Dom Bernardy Alba” F.G. Lorca (reż. J. Głybin, w ramach Dni Muzyki Wokalnej w Akademii Muzycznej w Katowicach). Uczestniczyła też w wykonaniu polskiej prapremiery „Opery żebraczej” J. Gaya (w Teatrze w Bytomiu) oraz opery „Suor Angelica” (reż. W. Ochman, kier. muz. M. Klauza w Operze Śląskiej w Bytomiu). Katarzyna Puch-Słabik brała udział w prawykonaniu dzieła J.A.P. Kaczmarka „Universa - Opera Otwarta” skomponowanego na jubileusz 650-lecia UJ. Odznaczona przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Brązową Odznaką Honorową za wieloletnią działalność chóralną.
Współzałożycielka zespołu Finesis Trio, wraz z Pauliną Tkaczyk-Cichoń i Małgorzatą Żegleń-Włodarczyk (2008), z którym nagrała płytę „Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch” (2017). Od 2014 roku prowadzi działalność pedagogiczną (nauczyciel śpiewu i emisji głosu). Od 2015 roku pełni również funkcję koordynatora w oddziale Szkoły Muzycznej w Czasławiu. Od 2009 roku prowadzi zajęcia z emisji głosu dla Chóru Chłopięcego działającego przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Katarzyna Puch-Słabik zapraszana jest jako juror konkursów wokalnych.
Małgorzata Żegleń-Włodarczyk - gitara, lutnia
Doktor sztuk muzycznych, absolwentka studiów magisterskich i podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym w klasie gitary prof. dra hab. Michała Nagya. Studiowała także grę na lutni u Jerzego Żaka. Pracowała pod kierunkiem wybitnych gitarzystów i lutnistów, takich jak: M. Dylla, J. Held, C. Marchione, P. Saidl, R. Aussel, H. Wallisch, Ph. Villa, A. Vianna, H. Fallman, P. Zaleski, M. Siatkowski, C. Maccari, P. Pugliese. Uczestniczyła w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez R. Galléna, R. Diensa, T. Offermana, Duo Melis (S. Prieto, A. Mazurakis), M. Nosala oraz P. Garibay’a. Brała udział w lekcjach, warsztatach, seminariach i wykładach na temat interpretacji muzyki epoki baroku prowadzonych przez J. Żaka, J. Helda, H. Smitha (lutnia), R. Brown (flet traverso), M. Erdman, B. Klapprott (klawikord), Ch. Schornsheim, J. Ogg’a, K. Haugsand’a (klawesyn), S.-L. Kaakinen-Pilch, Z. Pilcha (skrzypce barokowe), XIX i XX-wiecznej muzyki gitarowej oraz muzyki hiszpańskiej (J. Cardoso, D. Ribouillault, Z. Dubiela), muzyki gitarowej St. Mrońskiego i A. Tansmana (K. Nieborak). Uczestniczyła również w wykładach (K. Komarnickiego, J. Żaka, C. Maccari, P. Pugliese’a) w ramach sesji naukowej Dni J.N. Bobrowicza, organizowanej przez Akademię Muzyczną w Krakowie, zajęciach z prowadzenia zespołów gitarowych i kameralnych (J. Hübscher, K. Wieczorek) czy ergonomii gry na gitarze (T. Offerman). Swoje umiejętności doskonaliła także na kursach w ramach I, II, IV, V, VI i VIII Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie (od 2008), w tym w warsztatach metodycznych poruszających tematykę prowadzenia zespołów gitarowych (J. Hübscher), improwizacji jazzowej „Pierwszy Chorus” (M. Olak) oraz „Muzyki gitarowej Ameryki Łacińskiej” (L. Potasiński).
Małgorzata Żegleń-Włodarczyk prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą, występując w ramach XV Festival de Musique Baroque d’Auvergne (Francja), VI, VII i VIII Festiwalu Polskiej Muzyki Organowej i Kameralnej w Nitrze (Słowacja), Zichyho Palác w Bratysławie (Słowacja), Bezirksmuseum w Wiedniu (Austria), XIV i XXII Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Limanowej, Letnich Podgórskich Koncertów oraz Podgórskiej Jesieni Kulturalnej w Krakowie, XXVI Międzynarodowej Dekady Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie, Letnich Koncertów Kameralnych w Dobrej, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, XX i XXVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, V Międzynarodowego Festiwalu „Związki pomiędzy kulturą południa a północy - Schubert-Chopin-Grieg - wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze” (Kraków). Współpracowała z wieloma solistami, zespołami kameralnymi i akompaniatorami, chórem mieszanym Camerata pod dyr. I. Szoty oraz orkiestrą Fresco Sonare pod dyr. M. Bachowskiej. Współzałożycielka Finesis Trio (2008), z którym wydała debiutancką płytę „Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch”.
Nawiązuje także liczne współprace z kompozytorami.
Dokonała polskich prawykonań dzieł S. Brotonsa, F. Carullego (koncert na gitarę i orkiestrę e-moll op. 140), T. Giordaniego i G. Gorelovej oraz - po raz pierwszy w historii fonografii - dokonała nagrania (razem z Pauliną Tkaczyk-Cichoń) wszystkich sonat solowych na gitarę z basso continuo T. Giordaniego (2019).
Jest prelegentką międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych (między innymi Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna Doktorantów i Młodych Naukowców „Oblicza gitary w badaniach naukowych” w Częstochowie) i seminariów z zakresu teorii muzyki. Autorka artykułów na temat gitary angielskiej (guittar) oraz gitarowej muzyki drugiej połowy XVIII wieku (czasopisma: „MusiQs” przy Akademii Muzycznej w Krakowie, „Edukacja Muzyczna” przy Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie). Za swoją działalność naukową została nagrodzona wieloma stypendiami. Jest recenzentką Kwartalnika Młodych Muzykologów UJ oraz pomysłodawczynią corocznego Koncertu Muzyki Dawnej w ZSM w Wieliczce. Zapraszana jest w charakterze jurora przez organizatorów konkursów gitarowych, od wielu lat pełni funkcję jurora w kolejnych edycjach International Music Competition „VirtuClassic”. Od 2010 roku prowadzi klasę gitary w szkołach muzycznych I i II stopnia, a jej uczniowie odnoszą sukcesy na konkursach.
Paulina Tkaczyk-Cichoń - klawesyn, flet traverso
Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie klawesynu i pianoforte prof. Roberta Hilla (dyplomy z wyróżnieniem). Ukończyła również studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie klawesynu prof. Christine Schornsheim, uzyskując Dyplom Koncertowy. Studiowała także grę na flecie barokowym traverso u Prof. Karla Kaisera oraz u prof. Michaela Schmidta-Casdorffa. Swoje umiejętności rozwijała na wielu mistrzowskich kursach klawesynowych i fletowych. Pracowała wtedy pod kierunkiem takich profesorów jak: H. Dreyfus, K. Gilbert, C. Tilney, B. van Asperen, R. Kohnen, J. Christensen, I. Wjuniski, W. Kłosiewicz, B. Kuijken, J. Ogg, R. Brown.
W 2003 roku zdobyła wyróżnienie na Konkursie Klawesynowym Wyższych Uczelni Niemieckich w Saarbrücken. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa, dwukrotnie Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, „Sapere Auso” Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Młoda Polska”, Stypendium DAAD - Deutscher Akademischer Austausch Dienst.
W 2002 roku założyła zespół Cantica Sacra, następnie Musica Graziosa oraz Finesis Trio w 2008 roku. Współpracuje również z wieloma zespołami polskimi i zagranicznymi. Prowadzi kursy i wykłady poświęcone wykonawstwu muzyki dawnej. W obszarze jej zainteresowań repertuarowych znajduje się także muzyka współczesna. Koncertuje jako klawesynistka, pianistka i flecistka w kraju i za granicą.
Brała udział w wielu prestiżowych festiwalach i koncertach w Polsce, Francji, Niemczech, Słowacji i Szwajcarii - były to między innymi: XXIX Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, XIII Ogólnopolski Festiwal „Tydzień Talentów w Tarnowie”, Tynieckie Recitale Organowe, Muzyka w Starym Klasztorze w Łodzi-Łagiewnikach, „Tempus Paschale” w Lublinie, Gliwicki Festiwal Bachowski, III Festiwal Cichej Muzyki w Toruniu, 32. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, XIX Festiwal Muzyki Dawnej w Zamku Królewskim w Warszawie, XI Międzynarodowy Festiwal Organowy w Zakopanem, XVI i XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie, „Letnie Podgórskie Koncerty” w Krakowie, VIII Festiwal „Muzyka na Szczytach”, XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wasilkowie, Mikołowskie Dni Muzyki, V Międzynarodowy Festiwal „Polart”, Festiwal im. G.G. Gorczyckiego, XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Jędrzejowie, koncerty w cyklu „Wieczory Wawelskie” oraz wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach: „Młodzi Artyści w Krakowie”, Dni Bachowskie oraz Festiwal de Musique Baroque d’Auvergne (Francja).
W swoim dorobku fonograficznym posiada cztery płyty: debiutancką - solową płytę Ch.S. Binder: „Sei Suonate per il Cembalo op.1” (DUX Recording Producers, 2014), „Amor Sacro Amor Profano” (Ëvoe Records, 2015) nagraną z Europejską Kameralną Orkiestrą Barokową „Il Giardino d’Amore”, „Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch” (MP-Studio, 2017) zarejestrowaną przez zespół Finesis Trio, którego jest członkiem oraz najnowszy krążek zawierający „Sonaty i Divertimento na klawesyn i flet traverso Ch. S. Bindera” (Agencja Artystyczna GAP, 2020). Podczas nagrania Paulina Tkaczyk-Cichoń wystąpiła w podwójnej roli, grając zarówno na klawesynie, jak i flecie traverso. Towarzyszyły jej Bogumiła Gizbert-Studnicka (klawesyn) oraz Karolina Jesionek (flet traverso).
Ma na swoim koncie również pierwszą publikację książkową „Stylistyczna różnorodność w twórczości Christlieba Siegmunda Bindera na przykładzie zbioru Sonat Klawesynowych op. 1 - między barokiem a klasycyzmem” (Musica Iagellonica, 2017).
Program:
Antonio Vivaldi
Domine Deus z Glorii D-dur RV 589 - sopran, gitara, klawesyn
Leszek Wojtal
Litania - gitara
Fernando Sor
Seguidillas boleras:
Las mujeres y cuerdas
Muchacha, y la vergüenza
De amor en las prisiones - sopran, gitara
Anselmo Viola
Sonata del Monasterio de Montserrat D-dur - klawesyn solo
Michał Lazar
Fraszki do słów Jana Kochanowskiego
Z Anakreonta
O żywocie ludzkim - sopran, gitara, klawesyn
Monumentos de la Música Española XLVII - Música Barroca Española
Giovanni Stefani - Vuestra belleza, señora
Anónimo - Todo eres contradicciones
Sebastián Durón - Abril floreciente
Gabriel Bataillé - El baxel está en la playa - sopran, b.c. (lutnia, klawesyn)
José Bragato
Ave Maria Andina - sopran, gitara, klawesyn
0 odpowiedzi
