Jak mniej płacić za ogrzewanie domu? Jak nie dać się oszukać przy kupnie opału? Jak ustawić kocioł, aby był naprawdę efektywny? Kotły, piecyki, kominki – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupnie? Na te oraz inne pytania odpowiedzą eksperci z Instytutu Technologii Paliw i Energii (ITPE) w czasie spotkań z mieszkańcami Podkarpacia.
Bezpłatne spotkania odbędą się w ośmiu podkarpackich miejscowościach. Szkolenia i konsultacje będą prowadzone w ramach unijnego projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego: LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”.
Warto skorzystać z wiedzy ekspertów z ITPE, którzy są znakomitymi specjalistami w zakresie ogrzewania. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zmieniając pewne drobne przyzwyczajenia, możemy ogrzewać nasze domy taniej oraz z mniejszą uciążliwością dla środowiska. Przy rosnących cenach paliw warto poznać wszelkie sposoby na obniżenie naszych rachunków – mówi Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP, który realizuje projekt LIFE.
Eksperci z ITPE nie tylko edukują. Do instytutu trafiają próbki popiołu pobrane z pieców podczas kontroli prowadzonych na przykład przez gminne straże miejskie czy policję.
W odpowiedzi na potrzeby jednostek samorządowych już w roku 2018 opracowaliśmy pierwszą w kraju metodę, która umożliwia wykrywanie procederu nielegalnego spalania odpadów w domowych paleniskach. Obecnie dysponujemy unikalnym na skalę kraju narzędziem – algorytmem klasyfikacyjnym, który pozwala precyzyjnie ustalić, co było spalane w piecu i w jakich ilościach, nawet to, że do rozpalenia została użyta np. gazeta. Prowadzimy takie badania dla ośmiu województw, w tym dla Podkarpacia, z którym współpracujemy jako partner projektu LIFE, ale bardziej zależy nam na tym, aby edukować mieszkańców, bo to daje najlepsze efekty – mówi prof. Jarosław Zuwała, z-ca dyrektora ds. Badań i Rozwoju w ITPE.
Spotkania - od 1 do 3 kwietnia – odbędą się w ośmiu podkarpackich miejscowościach:
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że od 3 do 13 kwietnia br. będzie prowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów. Szczepionka przeciwko wściekliźnie ma uodpornić zwierzęta wolno żyjące na terenie całego województwa podkarpackiego.
Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów jest prowadzone poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych). Na terenach wokół osiedli ludzkich preparat zawierający szczepionkę wykładany jest ręczne. Uodparnianie lisów to wieloletni program polegający na cyklicznym wykładaniu szczepionki. Akcje prowadzone są wiosną i jesienią.
Wykładana przynęta o specyficznym zapachu, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której uodparniające działanie skierowane jest wyłącznie na lisy.
W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informujemy że:
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał decyzję zezwalającą na umyślne płoszenie lub niepokojenie wilków podchodzących do zabudowań mieszkalnych i gospodarczych na terenie miasta Krosna.
Warunki płoszenia:
Zezwolenie obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku.
Krośnieńskie szkoły ponadpodstawowe zaprezentowały ofertę jaka będzie dostępna w tegorocznej rekrutacji do klas pierwszych. Na ósmoklasistów czekają znakomicie przygotowane i dobrze wyposażone szkoły. Szeroka i różnorodna oferta edukacyjna sprawia, że krośnieńskie szkoły ponadpodstawowe są chętnie wybierane nie tylko przez ósmoklasistów z Krosna, ale także z sąsiednich powiatów, a nawet z dalszych regionów.
W ofercie krośnieńskich szkół ponadpodstawowych znajdują się różne kierunki kształcenia na poziomie liceum ogólnokształcącego oraz szeroka oferta kształcenia zawodowego w technikach i branżowych szkołach I stopnia.
Oferta krośnieńskich liceów ogólnokształcących:
Krośnieńskie technika i branżowe szkoły I stopnia są bardzo dobrą ścieżką edukacyjną dla absolwentów klas ósmych, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadpodstawowej i zamierzają zdobyć praktyczne umiejętności oraz kwalifikacje w ciekawych i przyszłościowych zawodach.
Oferta krośnieńskich techników:
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 19 maja 2025 r. Informacje dotyczące rekrutacji dostępne są na stronie elektronicznego naboru www.nabor.pcss.pl/krosno/.
Krośnieńskie szkoły ponadpodstawowe zapraszają ósmoklasistów i ich rodziców na DNI OTWARTE, które dają możliwość zapoznania się z ich ofertą edukacyjną, są okazją do wzięcia udziału w aktywnościach przygotowanych przez szkoły oraz pomagają kandydatom podjąć decyzję o dalszym kształceniu.
W krośnieńskich szkołach ponadpodstawowych DNI OTWARTE będą organizowane w następujących terminach:
W celu ustalenia szczegółów uczestnictwa w DNIACH OTWARTYCH zalecany jest kontakt telefoniczny z poszczególnymi szkołami.
Program “ObudźMY Miasto!” - czyli uwierz w siebie! Karol i Zuza zainteresowali mieszkanki i mieszkańców Krosna trudnym tematem, takim jak neuroatypowość. Mirella i Janka sprawdziły się w prowadzeniu edukacji klimatycznej, zarządzaniu sobą w czasie i organizowaniu konkursu, a Rusłan i Daniel przekonali się, że potrafią samodzielnie poprowadzić warsztaty z programowania.
To nieliczne przykłady tego, jak udział w programie “ObudźMY Miasto!” pomógł młodym osobom odkrywać swoje mocne strony, rozwijać sprawczość i odważnie dzielić się swoimi pomysłami.
Dzięki programowi jeszcze raz przekonałam się w tym, że bardzo lubię pracę z ludźmi. To mi daje moc i miłość do życia.” - mówi Zoia, jedna z uczestniczek.
Poprzez ObudźMy Miasto! pragniemy nie tylko ożywiać Krosno i inspirować młode osoby do działania, ale także wzmacniać w nich wiarę we własny potencjał. Wiemy, że mogą tworzyć przestrzeń, w której chcą żyć – dziś i w przyszłości.” - tłumaczy Ewelina Jurasz, dyrektorka BWA Krosno.
Program daje młodym osobom narzędzia i środki finansowe do realizacji swoich pomysłów, jednocześnie wspierając w rozwoju kompetencji. W tegorocznej edycji można uzyskać do 3000 zł dofinansowania na realizację swoich pomysłów.
Kto może wziąć udział w programie?
Program skierowany jest do osób w wieku 13-25 lat mieszkających w Krośnie lub uczących się na terenie miasta.
Jak się zgłosić?
Aby wziąć udział, wystarczy zebrać grupę (min. 2-osobową) i wypełnić formularz
Ważne! Na zgłoszenie pomysłu masz czas do 17 kwietnia br. do godz. 24.00.
Jakie są korzyści z udziału w programie?
Na osoby uczestniczące czeka: wsparcie finansowe w kwocie maksymalnie 3000 zł, warsztaty dające wiedzę o realizowaniu inicjatyw i projektów, wsparcie mentora lub mentorki dla całej grupy, które pomoże zrealizować działanie, a także (dla chętnych) indywidualne sesje tutoringowe.
Tutoring to metoda indywidualnej pracy, której celem jest wspieranie podopiecznego w rozwijaniu potencjału, talentów oraz kompetencji miękkich. Tutoring czerpie m.in. z psychologii pozytywnej, pomaga osiągać cele. Zależy nam na wszechstronnym rozwoju młodych osób zgłaszających się do programu, dlatego wprowadzamy taką nowość.” - mówi Agata Warywoda, specjalistka ds. rozwoju w BWA Krosno, koordynatorka programu.
Uczestniczki i uczestnicy programu będą mogli skorzystać z pakietu 6-1O indywidualnych spotkań w formie tutoringu rozwojowego.
O jakich datach trzeba pamiętać? Harmonogram programu:
Więcej informacji dostępnych jest tutaj: https://www.facebook.com/obudzmymiasto
Krosno to miejsce, w którym sport, sztuka i piękno krajobrazów łączą się w jedno. Ale prawdziwą esencją wydarzenia Balony nad Krosnem jest coś więcej - to rytm muzyki, energia tańca i atmosfera, którą czuć w powietrzu równie mocno jak unoszące się nad miastem balony. W tym roku nie zabraknie także emocji na scenie. Regionalne Centrum Kultur i Miasto Krosno zapraszają na koncerty i klubowe noce. Pora poznać artystów i zaplanować weekend majowy w Krośnie.
Widok barwnych czasz na niebie to tylko początek. Wieczorem i nocą scenę przejmują koncerty i plenerowe noce klubowe, które pod gołym niebem nabierają niepowtarzalnego klimatu. Dla tych, którzy wolą kreatywność w działaniu, czekają warsztaty dla dzieci i dorosłych - miejsce, gdzie można odkrywać nowe pasje i czerpać radość ze wspólnego tworzenia. A dla spragnionych chwili wytchnienia - relaks na świeżym powietrzu i czas, który można po prostu dzielić z bliskimi.
To więcej niż wydarzenie. To spotkanie ludzi, których łączą niezapomniane wrażenia, dobre relacje i najlepszy weekend majowy w życiu. To Krosno - miasto, gdzie niebo zamienia się w scenę, a każda noc staje się wyjątkowym przeżyciem.
Balony nad Krosnem 2025 | Scena
30 kwietnia 2025 (środa), Stadion Krosno, ul. Legionów
19.30 - Ciryam
20.30 - Uroczysta inauguracja | XXV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe | Balonowe Przedmistrzostwa Świata | Balonowy Puchar Polski
1 maja 2025 (czwartek), Lotnisko Krosno, ul. Kaczorowskiego
19.00 - Balonowa Noc Klubowa | DJ: Carry, Hubertuse, Maddson, Alex Light, Kusy
21.00 - Nocny pokaz balonów*
2 maja 2025 (piątek), Lotnisko Krosno, ul. Kaczorowskiego
19.30 - Agnieszka Chylińska
21.00 - Nocny pokaz balonów*
21.30 - Groovinscy
3 maja 2025 (sobota), Lotnisko Krosno, ul. Kaczorowskiego
19.30 - Latające Talerze
21.30 - Oskar Cyms
*Nocny pokaz balonów uzależniony od warunków atmosferycznych
Balony nad Krosnem 2025 | Koncerty muzyczne
Agnieszka Chylińska – od 30 lat należy do grona najbardziej odważnych i charyzmatycznych polskich wokalistek, które nie boją się artystycznych eksperymentów i poszukiwania nowych rozwiązań. W pierwszej połowie roku artystka świętowała 30-lecie obecności na scenie, wyruszając w ogólnopolską trasę koncertową „Kiedyś do Ciebie wrócę”. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem, dlatego Chylińska, na prośbę fanów, zagrała trzy dodatkowe koncerty – w Gdańsku/Sopocie, Warszawie i Katowicach. 80 tysięcy fanów, wyprzedane hale koncertowe i wielkie muzyczne emocje – trasa Agnieszki Chylińskiej zagrana z okazji jej artystycznego jubileuszu została przyjęta niezwykle entuzjastycznie.
W ramach wydarzenia artystka zabrała fanów w podróż po swojej bogatej twórczości, która tak świetnie odzwierciedla różne etapy jej życia. Koncerty zachwyciły jednak nie tylko warstwą muzyczną, ale i nowoczesną, multimedialną oprawą, a także szeregiem niespodzianek. Artystka podbiła swoją trasą także Europę – zagrała m.in. w Bristolu, Londynie, Manchesterze, Essen i w Paryżu – wszystkie koncerty były wyprzedane. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem, dlatego Agnieszka wraz z managementem, zaplanowała na 2025 rok 3 bisy na 30-lecie, czyli trzy dodatkowe koncerty w halach, zamykające ostatecznie jubileusz 30-lecia. Będą to widowiska kończące ten rozdział repertuarowy.
Oskar Cyms – artysta młodego pokolenia, obdarzony wyjątkowo charyzmatycznym głosem, który w ostatnim czasie osiąga duże sukcesy na rynku muzycznym. Zwycięzca XVIII edycji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Oskar dał się poznać szerszej publiczności, wrzucając do sieci covery znanych artystów i biorąc udział w licznych konkursach wokalnych, jednak szeroka, w pełnym tego słowa znaczeniu publiczność́ mogła go poznać na całym świecie w hicie Netflixa – filmie „365 dni: Ten Dzień”.
Wykonana przez Oskara ballada „My Girl” stała się międzynarodowym przebojem i była jedną z najchętniej wyszukiwanych numerów w serwisach streamingowych, lądując tym samym w TOP3 światowego rankingu Shazam. W ostatnim czasie Oskar wydał takie single jak „Daj mi znać”, „Nic więcej” oraz „Niech mówią”, które szturmem podbiły playlisty największych stacji radiowych. Jego dotychczas wydane utwory kolektywnie zebrały ponad 30 milionów wyświetleń na platformach streamingowych.
Rok 2015 przyniósł premierę anglojęzycznego albumu „Desires”, dystrybuowanego w Polsce i za granicą. W 2019 roku ukazał się singiel „Wataha”, który stał się hymnem klubu żużlowego Wilki Krosno. W 2023 roku premierę miał najnowszy album „Zamyślony Zapach”, wydany nakładem LYNX MUSIC i promowany na koncertach oraz w mediach. Obecnie zespół pracuje nad nowymi projektami i kontynuuje swoją muzyczną podróż.Zespół gra w składzie: wokal – Monika Węgrzyn, gitara – Robert Węgrzyn, gitara – Jakub Czubik, bas – Jacek Rola
Groovinscy – zespół powstał latem 2005 roku. Założycielami zespołu byli wokalista Janusz Ciereszyński i klawiszowiec Wojciech Krężałek. Do zespołu dołączyli saksofonista Błażej Ziemiański, basista Janusz Chmielewski, Gitarzysta Tomasz Jakubczyk i perkusista Paweł Makiel. Tak połączyła ich miłość do muzyki i wstręt do prohibicji. W 2023 roku nowym wokalistą zespołu został Karol Makuch a od tego roku nowym klawiszowcem został Paweł Mazur. Zespół do tej pory zagrali kilkadziesiąt koncertów i imprez muzycznych, dając z siebie zawsze 100% masy muzycznej. Nazwa grupy pochodzi od słowa „groove”, które w muzycznym świecie oznacza żywiołową, radosną i bardzo rytmiczną muzykę w stylu soul, funky czy dance. Ich „groove” to nie tylko styl muzyczny ale sposób tworzenia i wyrażania muzyki. Grają różne covery, ale za każdym razem kiedy wychodzą na scenę to chcą pokazać ten groove – to „coś” co sprawia, że ludzie nie potrafią usiedzieć spokojnie w miejscu.
Latające Talerze - jesteśmy czwórką facetów, których łączy wieloletnia przyjaźń i miłość do muzyki. Każdy z nas gra od wczesnej młodości, a razem gramy już od roku 2000. Dzięki temu mamy wielkie szczęście robić w życiu to, co kochamy najbardziej! Przejechaliśmy tysiące kilometrów, zużyliśmy kilogramy strun, połamaliśmy setki pałek, nie przespaliśmy niezliczonych nocy, podczas których zwiedziliśmy dziesiątki miast… Po to, żeby zagrać dotąd ponad dwa tysiące koncertów w całej Polsce i poza jej granicami. Za każdym razem na scenie dajemy z siebie wszystko, bo wiemy, że przecież może to być nasz ostatni koncert… Najważniejsze są emocje i energia, a tych nam z pewnością nie brakuje! Zdobyliśmy I nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Coverowych Kamienna Góra 2009 za interpretacje utworów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. Braliśmy udział w telewizyjnych programach: Droga Do Gwiazd i Must Be The Music.
Na koncertach gramy głównie to, co lubimy najbardziej, czyli Republikę, Coldplay, Depeche Mode czy Blur, ale także Boney M, The Monkees, Santanę, Eurythmics, A-Ha, czy Pet Shop Boys… Nasza pozytywna energia, różnorodny repertuar i oparty na (nieco absurdalnym) humorze, świetny kontakt z publicznością sprawiają, że nasze koncerty szybko stają się szaloną taneczną imprezą. Doskonale czujemy się zarówno na firmowych eventach, imprezach plenerowych jak i mniejszych klubowych koncertach.
Balony Nad Krosnem 2025 | Balonowa Noc Klubowa
Hubertuse – to w życiu prywatnym Hubert Kwartnik urodzony w 1977 w Wadowicach, który obecnie mieszka w Krakowie. Za początek swojej dj-ejskiej kariery uważa rok 1999, kiedy to został oficjalnym rezydentem klubu Energy 2000. Nie ma sensu wymieniać miejsc i klubów, gdzie grał, szybciej można by było wymienić miejsca gdzie nie grał, ponieważ gościł w większości klubów Polski, a także w klubach w USA, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Słowacji czy nawet w Egipcie. Niezwykle ekspresyjny, z dużą wyobraźnią i świetną techniką, szlifowaną i doskonaloną przez długie lata pracy za konsoletą. Hubertuse potrafi dostosować się praktycznie do każdego klimatu muzycznego, dlatego niejednokrotnie mogliście zobaczyć go w akcji na różnych imprezach, począwszy od klimatów electro, poprzez house, trance, a kończąc na hardstyle.
Jego wyjątkowa elastyczność muzyczna zaowocowała rezydenturą nie tylko w polskich klubach, ale również w najbardziej renomowanych i najpopularniejszych klubach u naszych południowych sąsiadów (na Słowacji). Hubertus to „prawdziwa energia” w czystej muzycznej postaci. Prowadzi imprezy na naprawdę mistrzowskim poziomie, potrafiąc w nieziemski sposób rozkręcić nawet najbardziej wybrednych słuchaczy i klubowiczów.. Oprócz doskonałej techniki, Hubertus posiada jeszcze jeden atut, który konkurencję pozostawia z tyłu… GŁOS.
Jego radiowa barwa i dynamika sprawiają, że szybko nawiązuje kontakt z każdą publicznością i w jakiś niesamowity sposób potrafi przekazać swoją energię, wzbogacając jeszcze bardziej muzyczny przekaz. Głos Huberta zna chyba każdy, kto kiedykolwiek interesował się klubową muzyką, to wszystko oczywiście dzięki Energy Mix-om, firmowym muzycznym składankom klubu Energy 2000, które tworzy wraz Thomasem i prezentuje już od ponad 10 lat.
Maddson – to doskonale znana miłośnikom muzyki klubowej polska DJ-ka z Warszawy, która świetnie odnajduje się w klimatach EDM oraz hardstyle. Swoim słuchaczom serwuje bardzo energiczne i żywiołowe sety, dzięki czemu imprezy z jej udziałem są po prostu niezapomniane. Warto podkreślić, że Maddson jest przedstawicielką młodego pokolenia, aspirującego do lekkiego odświeżenia muzyki elektronicznej. Lubi pojawiać się w nowych miejscach, dawać słuchaczom dużą dawkę klubowej rozrywki oraz stale rozwijać swój artystyczny warsztat. Jej dotychczasowy dorobek jest naprawdę imponujący, ponieważ występowała już w największych muzycznych klubach w Polsce – m.in. w Warszawie, Szczecinie, Katowicach, Bielsku-Białej, Wrocławiu czy też Legnicy. Miała również okazję kilkakrotnie wystąpić poza granicami naszego kraju - m.in. w Holandii. W 2023 roku została ekskluzywną rezydentką w klubie ADHD w Nowym Targu. Od 2024 roku jest również ekskluzywną rezydentką w klubie Energy 2000 Katowice oraz Coyote Szczecin.
Występowała na dużych festiwalach, takich jak m.in. ORW Festiwal czy Osowiec Beach Party. Miała zaszczyt zagrać support przed gwiazdami światowego formatu, takimi jak Bassjackers, Laidback Luke, Juicy M czy Sikdope. Maddson na każdym kroku udowadnia, że na muzycznej płaszczyźnie poradzi sobie z każdym wyzwaniem, a niemożliwe po prostu dla niej nie istnieje! Jej sety są skoczne, starannie dobrane i przeznaczone praktycznie dla każdego odbiorcy – niezależnie od poziomu jego klubowego doświadczenia czy też wieku. Od kilku lat stawia również pierwsze kroki w kierunku produkcji własnej muzyki. Na swoim koncie ma wydane dwa single – „What Do I Do” oraz „Rage” - i kilka remixów, lecz w tym aspekcie również nie zwalnia tempa. Sprawdź jej muzykę i przyjdź na jej imprezę!
Paweł Bożętka aka Carry – DJ/Konferansjer – na dzień dzisiejszy zajmuje się prowadzeniem oraz organizacją imprez klubowych, plenerowych oraz eventów, CEO EventArt Agency. W 2007 roku zaczął stawiać pierwsze kroki za konsolą, od 2009 do chwili obecnej występuje w klubach oraz na imprezach plenerowych w całej Polsce. W jego setach publiczność może usłyszeć brzmienia z półki EDM/Club/House w wielu odmianach oraz inne muzyczne wynalazki. Od 2013 właściciel EventArt Agency, w 2016 roku Finalista Mistrzostw DJi województwa podkarpackiego. Obecnie można go usłyszeć na wielu plenerowych imprezach w regionie (Speedland Festival, Juwenalia Rzeszowskie - The Grand One Stage), całej Polsce i Słowacji, rezydent sieci klubów Bajka, DJ/Konferansjer w agencji artystycznej Fat Party (Konin).
Alex Light – 32-letni DJ pochodzący z Rzeszowa, aktywny „zawodowo” od niespełna 10 lat. Rezydent klubu Insomnia (Mielec). Przez lata aktywności miał okazję zwiedzić wiele nie tylko podkarpackich klubów, m.in. Apogeum (Trzyciąż), Moderna (Dębica), Aqua (Rzeszów), Shine (Rzeszów), Akwarium (Krosno), Armagedon (Krosno), Sunset (Biszcza), SKR (Wietlin 3).
Kusy - jeden z najpopularniejszych wykonawców regionalnej sceny klubowej i nie tylko, przez swoją karierę zwiedził wiele wyjątkowych miejsc na muzycznej mapie Polski. A już na tym wydarzeniu możecie usłyszeć jego najlepsze klubowe brzmienia.
W poniedziałek 17 marca 2025 r. w Urzędzie Miasta Krosna odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie nowo wybranego Burmistrza partnerskiego miasta Sárospatak na Węgrzech, Farkasa Szabolcsa, z Prezydentem Krosna Piotrem Przytockim. Wizyta ta była wyrazem woli kontynuacji wieloletniej współpracy między miastami oraz okazją do wyznaczenia nowych kierunków partnerstwa.
Czytaj więcej - https://www.krosno.pl/aktualnosci/pierwsze-spotkanie-nowo-wybranego-burmistrza-srospatak-z-prezydentem-krosna,23550
Inkubator Przedsiębiorczości Krosno serdecznie zaprasza przedsiębiorców oraz osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej do udziału w wydarzeniu "Piątek Doradczy", które odbędzie się 28 marca 2025 r. w godzinach 12:00–15:00 w siedzibie Inkubatora przy ul. Żwirki i Wigury 15 w Krośnie.
Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do przedsiębiorców z sektorów: lotnictwo/kosmonautyka/motoryzacja/informatyka/telekomunikacja/jakość życia.
W ramach "Piątku Doradczego" oferujemy bezpłatne konsultacje z zakresu:
Terminy zapisów:
Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji, aby zagwarantować sobie miejsce na spotkaniu. Rezerwacja miejsc: telefon: 134 334 672 (poniedziałek-piątek, godz. 7:30–15:30), e-mail: [email protected].
Informujemy, że w dniach 24-26 marca (poniedziałek-środa) zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła będzie niemożliwe z powodów technicznych. Sklep będzie czynny w godz. 9:00 - 17:00.
W poniedziałek (17.03) Urząd Miasta Krosna otrzymał informacje o pojawieniu się w naszym mieście wilka, który widziany był w okolicach ulic: Wisze, Stapińskiego i Korczyńskiej.
Zwracamy się do wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas spacerów oraz odpowiednie zabezpieczenie zwierząt domowych na posesjach.
Wilki z natury unikają ludzi, ale jak każde dzikie zwierzę, mogą zachowywać się nieprzewidywalnie w sytuacjach stresowych. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje, innych, a także samych wilków, przypominamy o kilku zasadach.
Zasady bezpieczeństwa:
Co zrobić w przypadku spotkania z wilkiem?
Co robić w przypadku zagrożenia?
Zapiszcie sobie magiczne daty 30.04-4.05.2025 r. i już rezerwujcie czas na balonowe szaleństwo!
Krosno to miejsce, w którym sport, sztuka i piękno krajobrazów łączą się w jedno. Ale prawdziwą esencją wydarzenia Balony nad Krosnem jest coś więcej - to rytm muzyki, energia tańca i atmosfera, którą czuć w powietrzu równie mocno jak unoszące się nad miastem balony.
➜ Kiedy: od 1 do 4 maja 2025*
➜ Gdzie: lotnisko (od ul. Kaczorowskiego), Krosno, województwo podkarpackie
➜ Szczegóły / program: wkrótce
*30 kwietnia 2025 (inauguracja zawodów, Stadion, ul. Legionów)
Masz na swoim koncie wyjątkowe osiągnięcia sportowe? Zgłoś się po zasłużone wyróżnienie! Do 31 marca 2025 roku w Urzędzie Miasta Krosna trwa nabór wniosków o przyznanie nagród i wyróżnień za wybitne wyniki osiągane w krajowym i międzynarodowym współzawodnictwie sportowym.
Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla:
Dlaczego warto?
Nagrody i wyróżnienia to wyraz uznania za ciężką pracę, talent i pasję, które przyczyniają się do rozwoju sportu i kultury fizycznej w naszym mieście.
Pamiętaj, wniosek musi być złożony przez klub sportowy działający w Krośnie, a do dokumentów należy dołączyć oświadczenie RODO. Szczegóły dotyczące zasad przyznawania nagród oraz pełny regulamin znajdziesz w załączniku do uchwały Nr XXVII/532/16 Rady Miasta Krosna z dnia 31 maja 2016 r.
Nie czekaj! Zgłoś swoich faworytów i podziel się sukcesem!
Czytaj więcej - https://www.krosno.pl/aktualnosci/zloz-wniosek-o-nagrody-i-wyroznienia-za-osiagniecia-sportowe,23225
Przedszkole Miejskie Nr 4 przy ul. Wyzwolenia 6b w Miejskim Zespole Szkół Nr 6 przy ul. Kletówki 1 w Krośnie prowadzi na wolne miejsca rekrutację uzupełniającą.
Rekrutacja uzupełniająca prowadzona będzie w terminie od 13 marca br. do 17 marca br. do godz. 15:00 na zasadach i warunkach określonych w:
W rekrutacji uzupełniającej mogą brać udział dzieci zamieszkałe w Krośnie, jak również dzieci zamieszkałe poza Krosnem. Podpisany przez rodzica wniosek należy złożyć w Miejskim Zespole Szkół Nr 6 w Krośnie. Do wniosku o przyjęcie należy dołączyć dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów. Formularz wniosku dostępny będzie w przedszkolu oraz na stronie https://nabor.pcss.pl/krosno/przedszkole w zakładce Dokumenty.
Jeśli szukasz miejsca, gdzie Twoje dziecko będzie mogło rozwijać swoje talenty, zdobywać nowe umiejętności, a jednocześnie czuć się bezpiecznie i kochane, Przedszkole Miejskie Nr 4 jest idealnym wyborem!
Przedszkole oferuje:
Krośnieński Holding Komunalny podpisał umowę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska na bezzwrotne dofinansowanie projektu związanego z rozwojem Krośnieńskiego Klastra Energii.
Zgodnie z tą umową członkowie klastra i partnerzy projektu – tj. Krośnieński Holding Komunalny, Urząd Miasta Krosna, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie – otrzymują wsparcie finansowe na budowę systemów zarządzania energią oraz poprawę efektywności i elastyczności energetycznej Krośnieńskiego Klastra Energii.
Czytaj więcej na krosno.pl - kliknij - https://www.krosno.pl/aktualnosci/wsparcie-z-kpo-dla-krosnienskiego-klastra-energii,23489
Już 28 i 29 marca mieszkańcy Krosna wezmą udział w wielkiej akcji sprzątania rzek! Fundacja GraTy organizuje sztab w ramach ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka, mobilizując szkoły i lokalną społeczność do wspólnego działania na rzecz środowiska.
Czym jest Operacja Czysta Rzeka?
To największa ogólnopolska akcja społecznego sprzątania rzek i ich okolic! Co roku setki sztabów w całej Polsce mobilizują tysiące wolontariuszy, którzy z wielkim zaangażowaniem usuwają śmieci z brzegów rzek, lasów i terenów zielonych. To nie tylko sprzątanie, ale też budowanie świadomości ekologicznej i poczucia wspólnej odpowiedzialności za nasze otoczenie.
Dwa dni, dwie rzeki, setki wolontariuszy
W piątek do akcji wkroczą uczniowie krośnieńskich szkół, którzy pod okiem nauczycieli i wolontariuszy posprzątają brzegi Lubatówki. Organizatorzy zapewniają worki, rękawiczki i materiały edukacyjne.
W sobotę każdy mieszkaniec Krosna może dołączyć do Operacji Czysta Rzeka! Po akcji na uczestników czeka relaks na świeżym powietrzu – wspólne gry parkowe i integracja nad Wisłokiem.
Jak dołączyć do akcji?
Każdy może wziąć udział w sprzątaniu Wisłoka! Wystarczy zgłosić się poprzez stronę internetową:
28 marca (szkoły) – Lubatówka
Konieczny kontakt ze sztabem:
606 984 753
29 marca (dla wszystkich) – Wisłok
Rejestracja poprzez platformę
Materiał: Fundacja GraTy
We wtorek 11 marca o godz. 10:00 zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu na DK 28 w pobliżu skrzyżowania ulic Bieszczadzkiej i Dmochowskiego (przy posesji na ul. Bieszczadzkiej 50).
Powodem wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu jest rozpoczęcie budowy ekranu akustycznego.
Od jutra (czwartek 6 marca) nad Krosnem rozpoczną się inspekcje gazociągów spółki Gaz-System podlegających pod oddział w Tarnowie. Wykonywał je będzie śmigłowiec Robinson R o znakach rejestracyjnych SP-MOR.
Oblot gazociągów w niektórych przypadkach będzie wykonywany bardzo nisko poniżej 150 metrów nad ziemią. Zdjęcia mogą zostać wykonane w „ściśle określonych warunkach atmosferycznych”. Dlatego, jak tłumaczy spółka, nie da się na razie określić dokładnej godziny, kiedy odbędzie się lot.
Liczba przelotów, niezbędnych dla uzyskania kompletu danych, zależy od warunków pogodowych. Spółka Gaz-System prosi mieszkańców o wyrozumiałość i nie panikowanie. Śmigłowiec posiada stosowne zezwolenia wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Szczegółowych informacji udziela Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Oddział w Tarnowie Terenowa Jednostka Eksploatacji Pogórska Wola tel. 14 622 55 00.
Informujemy, że już w kwietniu przeprowadzona zostanie akcja odbioru popiołów paleniskowych z nieruchomości. Akcja ta ma na celu poprawę czystości i porządku w mieście oraz zapewnienie bezpiecznego i ekologicznego usuwania tego rodzaju odpadów.
Warunki odbioru popiołów:
Kiedy? Odbiór popiołów paleniskowych odbędzie się w kwietniu 2025 r. UWAGA! ODBIÓR ODBYWA SIĘ TYLKO PO WCZEŚNIEJSZYM ZGŁOSZENIU TELEFONICZNYM pod nr tel. 13 47 48 490 lub 13 47 48 494. W TERMINIE 24 - 28 marca w godz. 8.00 - 14.00.
Gdzie? Odbiór będzie realizowany z nieruchomości znajdujących się na terenie miasta Krosna. Popioły paleniskowe należy wystawić w workach, w kolorze popielatym o poj. 60 litrów.
W jaki sposób? Podczas zgłoszenia telefonicznego zostanie ustalony termin odbioru oraz miejsce.
Dodatkowe informacje:
Popioły paleniskowe to odpad, który może stanowić zagrożenie dla środowiska, dlatego ważne jest, aby były one usuwane w sposób bezpieczny. Akcja odbioru popiołów odbywa się wyłącznie w wyznaczonych terminach. Po upływie tego okresu popiół cały czas można dostarczać do PSZOK-u przy ul. Białobrzeskiej 108 w Krośnie.
Zapraszamy do skorzystania z tej inicjatywy, która ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców i ochronę środowiska.
Czy wiesz, że problemy ze słuchem mogą pojawić się stopniowo, a my często ich nie zauważamy? Warto zadbać o zdrowie swoich uszu i regularnie sprawdzać, jak funkcjonuje nasz słuch. Dlatego zapraszamy Cię do skorzystania z bezpłatnych badań słuchu, które pozwolą w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości i zapobiec dalszym problemom.
Dlaczego warto?
Zarejestruj się na bezpłatne badanie słuchu i dbaj o siebie. Szczegóły na plakacie.
Informujemy, że w poniedziałek 3 marca rozpoczyna się nabór do Żłobka Miejskiego „Kolorowe Nutki” w Krośnie. Zapraszamy rodziców, którzy chcą zapewnić swoim pociechom opiekę w bezpiecznym, ciepłym i rozwijającym środowisku. Placówka oferuje profesjonalną opiekę, atrakcyjny program edukacyjny oraz indywidualne podejście do każdego dziecka.
Zapisy potrwają od 3 marca 2025 r. do 21 marca 2025 r.
Karta zgłoszenia dziecka dostępna jest poniżej artykułu, na stronie internetowej krosno.pl - kliknij tutaj! lub na stronie żłobka → zmkrosno.pl
Rodzice, którzy starają się o przyjęcie dziecka do żłobka, powinni wypełnić kartę zgłoszenia i złożyć ją osobiście w sekretariacie Żłobka Miejskiego w Krośnie, ul. Mirandoli Pika 3, 38-400 Krosno w godzinach 8:00 – 16:00.
Do żłobka mogą uczęszczać dzieci w przedziale wiekowym od ukończenia 20 tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym - 4 rok życia.
Żłobek Miejski "Kolorowe Nutki" dysponuje 272 miejscami w pięciu różnych lokalizacjach miasta Krosna:
Więcej informacji na temat naboru do żłobka znajdziecie Państwo w załączonym Informatorze.
Przypominamy, że możesz zapłacić podatki oraz opłatę za śmieci w wygodny sposób, korzystając z aplikacji e-Należności! To nowoczesne, bezpieczne i oszczędzające czas rozwiązanie, które daje Ci pełną kontrolę nad zobowiązaniami. Dzięki tej formie w prosty sposób sprawdzisz stan swoich płatności i unikniesz opóźnień.
Dlaczego warto? System e-Należności to innowacyjny internetowy serwis dostępny dla mieszkańców Krosna.
Dzięki niemu możesz:
Oszczędzaj czas i pieniądze – skorzystaj z e-Należności już dziś!
Krośnieński Holding Komunalny udostępnia swoim klientom mobilną aplikację eBOK KHK Krosno, w której szybko, łatwo i wygodnie można zapłacić BLIK-iem rachunek za wodę, sprawdzić historię faktur, podać stan wodomierza, a także zapisać się do powiadomień o wycieku wody czy awarii. Aplikację można już dziś pobrać bezpłatnie ze Sklepu Play, wpisując w wyszukiwarkę – eBOK KHK Krosno.
Z myślą o komforcie klientów oraz w odpowiedzi na liczne pytania mieszkańców, Krośnieński Holding Komunalny przygotował i uruchomił dedykowaną wersję mobilnej aplikacji eBOK KHK Krosno. Aplikacja ta pozwala w prosty i szybki sposób sprawdzić saldo konta oraz wystawione faktury. Umożliwia również wygodne opłacenie faktur za pomocą płatności elektronicznych, np. szybki przelew lub BLIK.
W aplikacji eBOK KHK Krosno można sprawdzić przypisane do danego konta wodomierze i w razie potrzeby zdalnie podać stan licznika. Jest też możliwość podania odczytu poprzez wykonanie telefonem zdjęcia wodomierza i przesłanie go do naszego systemu bilingowego.
Opracowując tę aplikację mieliśmy na względzie, aby była prosta i intuicyjna w użyciu, a przede wszystkim użyteczna i wygodna dla naszych klientów. Postawiliśmy też na funkcjonalność, bezpieczeństwo i ekologię – mówi Grzegorz Lenko, główny specjalista ds. informatycznych w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym.
Dodatkowo, w zakładce „Moje konto” użytkownik aplikacji eBOK KHK Krosno może w prosty sposób aktywować powiadomienia z systemu eBOK, np. o nowej fakturze, terminie jej płatności lub zwiększonym ciągłym poborze wody.
Zachęcamy klientów Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego do korzystania z mobilnej aplikacji eBOK KHK Krosno, aby korzystać z pełnej wygody obsługi online. Jest to aplikacja dedykowana klientom naszej spółki, powstała z myślą o nich i dla nich. Jesteśmy ciekawi jak zostanie oceniona przez użytkowników, liczymy na podpowiedzi co w niej ewentualnie zmienić, poprawić czy dodać – podkreśla Grzegorz Lenko.
Pobierz aplikację eBOK KHK Krosno i miej dostęp do Elektronicznego Biura Obsługi Klienta Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego zawsze kiedy tego chcesz i potrzebujesz, w zasięgu swojej ręki i w swoim telefonie!
***Obecna wersja aplikacji dostępna jest w wersji dla systemu operacyjnego Android. Wersja dla systemów iOS będzie dostępna na przełomie 2/3 kwartału 2025 r.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.
Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.
To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.
10 CHARAKTERYSTYCZNYCH OBJAWÓW DEPRESJI:
Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.
NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY!
Powodują one jedynie zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD WSPIERAJ EMOCJONALNIE, ROZMAWIAJ, INTERESUJ SIĘ, ZAPYTAJ CO SIĘ DZIEJE? JAK MOŻESZ POMÓC? Gdy zauważysz coś niepokojącego namów na wizytę u lekarza. Choć zdrowej osobie wydaje się, że może pomóc, pewne stwierdzenia mogą zrobić więcej szkody niż pożytku.
W stosunku do osoby z depresją unikaj zdań typu:
FAKTY i MITY na temat depresji:
Mit: Depresja nie jest prawdziwą chorobą
FAKT: Depresja jest klasyfikowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD10.
Mit: Depresja jest wymysłem firm farmaceutycznych.
FAKT: Depresja jest chorobą, rzeczywistym problemem, z którym zmagają się pacjenci.
Mit: Dotyka ludzi słabych i leniwych.
FAKT: Może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie itp.
Mit: Mężczyźni nie mają depresji.
FAKT: Na depresję chorują zarówno mężczyźni jak i kobiety.
Mit: Jeśli Twoi rodzice mieli depresję, Ty też zachorujesz.
FAKT: Skłonność do wystąpienia depresji może być uwarunkowana genetycznie, jednak nie ma 100 % pewności, że zachorujesz
Mit: Podłożem choroby jest zawsze trudna sytuacja życiowa.
FAKT: Przyczyn choroby jest wiele, wśród nich np. zmiany hormonalne lub zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.
Mit: Wir pracy leczy depresję.
FAKT: W leczeniu stosuje się psychoterapię i farmakoterapię.
Mit: Antydepresanty zmieniają osobowość.
FAKT: Leki przywracają równowagę organizmu i poprawiają stan wielu pacjentów, jednak nie zmieniają osobowości.
Pomoc w depresji i trudnych sytuacjach – telefoniczna i online. Jeśli Tobie lub Twoim bliskim łatwiej będzie skorzystać z telefonu zaufania, nie wahaj się. Pod wskazanymi numerami znajdziesz pomoc dostosowaną do konkretnych potrzeb.
Telefony dla dzieci i młodzieży
Oba telefony są bezpłatne i czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu.
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
800 12 12 12 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka:
• dostępny także w języku ukraińskim i rosyjskim – zgodnie z grafikiem godzin dostępnym na stronie infolinii – link do informacji o dyżurach
• pomoc dostępna jest także w formie czatu – po polsku i po ukraińsku: link do czatu
Telefony dla osób dorosłych
116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny w godzinach 14.00 – 22.00 przez 7 dni w tygodniu.
22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych – czynny w poniedziałek, środę i czwartek w godzinach 17.00 – 20.00 (koszt zgodny z taryfą operatora)
• dodatkowo pod tym numerem telefonu w środy godzinach 14.00 – 16.00 odbywa się dyżur dotyczący choroby Alzheimera.
źródło informacji: www.gov.pl
Od dzisiaj 17 lutego (poniedziałek) do 21 lutego 2025 r. (piątek), rodzice zainteresowani zapisaniem swojego dziecka do I klasy jednej z krośnieńskich szkół, mogą wypełniać wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej.
Niżej zamieszczony został wykaz szkół, które dysponują wolnymi miejscami i prowadzą rekrutację:
Aby wziąć udział w rekrutacji należy wypełnić WNIOSEK na stronie internetowej NABÓR (zakładka „wypełnij wniosek”), wydrukować go, podpisać i złożyć w szkole podstawowej, która została wybrana na pierwszym miejscu we wniosku (maksymalnie trzy szkoły). Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów rekrutacyjnych określonych w Uchwale Nr XL/1153/21 Rady Miasta Krosna z dnia 29 listopada 2021 r., za które zostaną naliczone punkty.
Są to:
Wzory oświadczeń można pobrać ze strony NABÓR z zakładki Dokumenty.
Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych nastąpi 26 lutego 2025 r.
Informujemy mieszkańców Krosna, że rozpoczęła się akcja sterylizacji i kastracji oraz znakowania (mikroczip) psów i kotów. To doskonała okazja, by zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pupili, a także pomóc w kontrolowaniu populacji bezdomnych zwierząt.
Skorzystaj z dofinansowania do zabiegu, które wynosi:
Znakowanie mikroczipem psów i kotów jest BEZPŁATNE! W przypadku sterylizacji kotów bezdomnych lub wolno żyjących, mikroczipowanie jest obowiązkowe.
Lista lecznic biorących udział w akcji:
Aby skorzystać z dofinansowania, należy skontaktować się z jedną z wymienionych lecznic, potwierdzić możliwość skorzystania z dofinansowania i umówić się na zabieg. Przed jego wykonaniem należy okazać dowód osobisty oraz książeczkę zdrowia zwierzęcia.
Akcja trwa do wyczerpania środków, jednak nie dłużej niż do 12 grudnia 2025 r.
Nie czekaj! Zadbaj o zdrowie swoich zwierząt!
Od 13 lutego 2025 r. do 19 lutego 2025 r. do godz. 15.00 rodzice dzieci zamieszkałych w Krośnie, mogą składać wnioski o przyjęcie do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2025/2026.
Wniosek o przyjęcie do przedszkola wypełnia się w systemie NABÓR w zakładce "Wypełnij podanie", która aktywna będzie od 13 lutego br.
Wnioski wypełnione elektronicznie, ale niedostarczone do przedszkola nie wezmą udziału w rekrutacji. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
Masz na swoim koncie wyjątkowe osiągnięcia sportowe? Zgłoś się po zasłużone wyróżnienie! Do 31 marca 2025 roku w Urzędzie Miasta Krosna trwa nabór wniosków o przyznanie nagród i wyróżnień za wybitne wyniki osiągane w krajowym i międzynarodowym współzawodnictwie sportowym.
Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla:
Dlaczego warto?
Nagrody i wyróżnienia to wyraz uznania za ciężką pracę, talent i pasję, które przyczyniają się do rozwoju sportu i kultury fizycznej w naszym mieście.
Pamiętaj, wniosek musi być złożony przez klub sportowy działający w Krośnie, a do dokumentów należy dołączyć oświadczenie RODO (do pobrania poniżej). Szczegóły dotyczące zasad przyznawania nagród oraz pełny regulamin znajdziesz w załączniku do uchwały Nr XXVII/532/16 Rady Miasta Krosna z dnia 31 maja 2016 r.
Nie czekaj! Zgłoś swoich faworytów i podziel się sukcesem!
Zaczynamy dostarczanie decyzji podatkowych! Od dzisiaj (10.02) pracownicy Urzędu Miasta Krosna będą doręczać mieszkańcom nakazy podatkowe dotyczące podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego za 2025 rok. Razem z nakazami podatkowymi, zostanie doręczona informacja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Pamiętaj, że osoby, które dostarczą Ci nakazy, to urzędnicy upoważnieni przez Prezydenta Miasta Krosna. W razie jakichkolwiek wątpliwości, masz możliwość w każdej chwili zweryfikować ich upoważnienie, które mają przy sobie.
Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności! Pamiętaj, nigdy nie przekazuj żadnych pieniędzy. Opłatę z tytułu podatku należy uiścić wyłącznie przelewem na wskazane w nakazie konto lub gotówką w placówkach pocztowych lub bankach.
Zachowaj ostrożność i nie daj się oszukać!
Ferie zimowe to doskonała okazja, by oderwać się od codziennych obowiązków i aktywnie spędzić czas. Krośnieńskie jednostki kultury, jak co roku, przygotowały wyjątkową ofertę pełną ciekawych zajęć i wydarzeń, które umilą ferie dzieciom i młodzieży.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona w terminie od dnia 3 lutego do dnia 30 kwietnia 2025 r.
W okresie trwania kwalifikacji wojskowej na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jaśle funkcjonować będą 4 powiatowe komisje lekarskie:
Jakie dokumenty należy zabrać na kwalifikację wojskową?
Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej powinny posiadać:
Jeżeli osoba wezwana nie może stawić się w terminie z ważnych przyczyn, ma obowiązek poinformować o tym właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Informacja powinna być zgłoszona najpóźniej w dniu, w którym przypadał obowiązek stawienia się, z podaniem przyczyn nieobecności. Na tej podstawie zostanie wyznaczony nowy termin stawiennictwa.
Wszelkie informacje dotyczące kwalifikacji wojskowej oraz ochotniczych form służby wojskowej można znaleźć na stronie internetowej: www.wcrjaslo.wp.mil.pl
Informujemy, że w związku z awarią dwóch przejazdów kolejowych przy ul. Popiełuszki oraz ul. Dywizjonu 303, w terminie od 3 lutego (poniedziałek) od godz. 7.00 do 4 lutego (wtorek) do północy, wymienione przejazdy będą zamknięte dla ruchu kołowego. Pieszych prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w tym rejonie.
Decyzją Światowej Federacji Lotniczej (FAI) we wrześniu 2026 roku w Krośnie odbędą się Balonowe Mistrzostwa Świata. To największa i najbardziej prestiżowa impreza balonowa na świecie, jakiej do tej pory nigdy jeszcze w Polsce nie było. O tym co nas czeka przekazali na konferencji prasowej organizatorzy – przedstawiciele Fundacji Otwartych Serc i Prezydent Miasta Krosna.
Przyznanie prawa do organizacji Balonowych Mistrzostw Świata to niezwykłe wyróżnienie dla miasta Krosna oraz Fundacji Otwartych Serc. To również oczywisty dowód uznania dla organizatorów Górskich Zawodów Balonowych, które od ćwierć wieku odbywają się w naszym mieście - mówi Prezes Fundacji Zygmunt Jerzyk. Podczas tej wyjątkowej imprezy gościć będziemy sto kilkadziesiąt ekip z całego świata. Atrakcyjność tego wydarzenia przyciągnie też zapewne do Krosna tysiące widzów i turystów. W tym roku, w maju obligatoryjnie organizować będziemy tzw. Przedmistrzostwa Świata, które już teraz cieszą rekordowym zainteresowaniem uczestników – dodaje.
Po kilkuletniej przerwie impreza wraca na teren Lotniska Krosno. Skala przedsięwzięcia, logistyka, parkingi, dojazdy oraz chęć pełnego wyeksponowania tak dużej ilości balonów oraz przygotowania stref rozrywki – te wszystkie czynniki spowodowały decyzję o powrocie do poprzedniej lokalizacji - mówi Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna.
Tak wielka impreza jest jednocześnie olbrzymim wyzwaniem, zarówno pod względem organizacyjnym, logistycznym czy finansowym. Z całą pewnością jest to również rzadko spotykana okazja do promocji miasta i regionu. Zachęcamy lokalne przedsiębiorstwa, a także chętnych wolontariuszy do włączenia się w organizację tego przedsięwzięcia – zachęca Grażyna Więcek Zastępca Prezesa Fundacji.
Rodzice dzieci urodzonych w 2018 roku już od 6 lutego br. mogą zapisywać swoje pociechy do klas pierwszych szkół podstawowych obwodowych, a od 17 lutego br. do szkół, które nie są ich szkołami obwodowymi lub są spoza Krosna.
Obowiązkiem szkolnym od 1 września 2025 r. objęte są dzieci 7-letnie (urodzone w 2018 r.). Edukację w klasie I mogą rozpocząć również dzieci 6-letnie (urodzone w 2019 r.), o ile korzystały z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2024/2025 lub posiadają opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Zapisy i rekrutacja do szkół podstawowych odbywają się z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Kandydaci zamieszkali w obwodzie danej szkoły, którzy ubiegają się o przyjęcie do szkoły obwodowej, przyjmowani są na podstawie złożonego ZGŁOSZENIA.
Zgłoszenie należy wypełnić na stronie NABÓR w zakładce Wypełnij podanie, wydrukować, podpisać i złożyć w szkole podstawowej w terminie od 6 lutego do 13 lutego br. do godz. 15.00. Dokonanie tej czynności jest równoznaczne z przyjęciem dziecka do szkoły obwodowej.
Obwody szkół wskazane są w Załączniku do uchwały Nr LV/1543/22 Rady Miasta Krosna z dnia 29 grudnia 2022 r., który określa plan sieci publicznych szkół podstawowych, a także granice obwodów publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno od dnia 1 lutego 2023 r.
Liczba miejsc rekrutacyjnych w szkołach podstawowych dla dzieci spoza obwodu, w tym spoza Krosna, zostanie podana 14 lutego br.
Na wolne miejsca w szkołach podstawowych będą przyjmowani kandydaci na podstawie złożonego w dniach od 17 lutego do 21 lutego br. do godz. 15.00 wniosku i uzyskanych punktów za spełnianie kryteriów określonych Uchwałą Rady Miasta Krosna Nr XL/1153/21 z dnia 29 listopada 2021 r. w sprawie określenia kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły, ustalenia liczby punktów za te kryteria oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia.
Szczegółowe zasady naboru zostały opisane w Poradniku dla Rodziców - rekrutacja do szkół podstawowych na rok szkolny 2025/2026 zamieszczonym na stronie NABÓR.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców do zapoznania się z ofertą krośnieńskich szkół podstawowych oraz zasadami rekrutacji na rok szkolny 2025/2026.
Uwaga!
Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą znaleźć odpowiednie warunki do nauki:
Od 3 lutego 2025 r. do 6 lutego 2025 r. do godz. 15.00 rodzice dzieci uczęszczających obecnie do miejskich przedszkoli, będą mogli elektronicznie w systemie NABÓR wypełniać deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2025/2026, a po jej wydrukowaniu i podpisaniu składać w przedszkolu.
W związku z tym, w serwisie internetowym NABÓR w zakładce Dokumenty zostaną zamieszone informacje na temat zasad, terminów i kryteriów zapisu dzieci do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2025/2026. Rodzice będą mogli również zapoznać się z pełną ofertą przedszkoli. Brak złożenia deklaracji kontynuowania edukacji w tym samym przedszkolu w ustalonym terminie jest równoznaczny z rezygnacją z miejsca w danym przedszkolu.
Po ustalonej liczbie miejsc rekrutacyjnych, kolejnym etapem naboru będzie składanie w terminie od 13 lutego 2025 r. do 19 lutego 2025 r. do godz. 15.00 przez rodziców dzieci zamieszkałych w Krośnie w systemie NABÓR wniosków o przyjęcie do miejskich przedszkoli na rok szkolny 2025/2026.
Rodziców zapisujących dzieci do przedszkoli miejskich zachęcamy do zapoznania się z informatorem zamieszczonym w serwisie internetowym NABÓR - w zakładce Dokumenty, który zawiera wszelkie niezbędne komunikaty oraz wyjaśnienia. W zakładce Aktualności ww. strony zamieszczane będą bieżące informacje dotyczące kolejnych etapów rekrutacyjnych.
Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2025/2026 określony został w Załączniku do Zarządzenia Nr 327/25 Prezydenta Miasta Krosna z dnia 21 stycznia 2025 r., natomiast kryteria obowiązujące na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego określa uchwała Nr XIV/447/19 Rady Miast Krosna z dnia 29 listopada 2019 r.
Informujemy, że w dalszym ciągu miasto prowadzi akcję usuwania azbestu pochodzącego z indywidualnych gospodarstw domowych z terenu Krosna. Odpady azbestowe występują najczęściej, jako eternitowe pokrycia dachowe w postaci płyt falistych lub płytek typu caro, rury azbestowe np. kominowe lub płyty elewacyjne.
Dla przypomnienia warunkiem skorzystania z pomocy jest przedłożenie do Urzędu Miasta Krosna aktualnych dokumentów tj.:
Powyższe dokumenty, w zależności od stopnia pilności wynikającej z oceny stanu technicznego, muszą być składane przez mieszkańców do urzędu corocznie. Dokumenty dostępne są do pobrania w załączeniu, a także na stronie krosno.pl lub można bezpośrednio z pomocą pracownika wypełnić w Wydziale Komunalnym Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami Urzędu Miasta Krosna, przy ul. Bieszczadzkiej 5, na II piętrze pokój 201. Szczegółowe informacje z sprawie usuwania azbestu można uzyskań pod nr tel. 13 47 43 630.
Wnioski dotyczące usunięcia azbestu na 2025 rok można składać do końca maja.
Są jeszcze miejsca! Warto skorzystać! Do listy bezpłatnych badań profilaktycznych dostępnych dla mieszkańców Krosna, dołączamy kolejne działania. Tym razem w zakresie wczesnego wykrywania osteoporozy.
Miasto Krosno realizuje „Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Osteoporozy Wśród Mieszkańców Krosna na lata 2023-2025”, którego całkowity koszt wynosi 316 tys. zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 252 800 tys. zł. Program realizowany będzie do końca grudnia 2025 roku.
Gdzie można skorzystać z programu?
Program realizuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej SPECMED w następujących przychodniach:
Do kogo kierowany jest program?
Z badań mogą skorzystać wszystkie mieszkanki Krosna, w wieku 65 i więcej lat, a także kobiety od 40 do 64 roku życia, pod warunkiem, że mają stwierdzony co najmniej jeden z wielu czynników ryzyka. To m.in. zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego, nerek, reumatyczne i układu oddechowego. W programie będą mogli wziąć udział również mężczyźni powyżej 75 roku życia, po objęciu działaniami całej populacji kobiet.
W ramach programu realizowana jest m.in. ocena ryzyka złamania osteoporotycznego przy użyciu tzw. kalkulatora FRAX, badanie densytometryczne kości, konsultacje lekarskie oraz edukacja zdrowotna. UDZIAŁ W PROGRAMIE JEST BEZPŁATNY!
Wiadomość pochodzi ze strony http://krosno.pl/aktualnosci/przypominamy-nadal-mozesz-skorzystac-z-programu-wczesnego-wykrywania-osteoporozy-zapisz-sie-na-bezplatne-badania,19555
Informujemy, że w terminie od 31.01.2025 r. do 29.08.2025 r. (zgodnie z zatwierdzonym projektem), wprowadzona zostanie czasowa zmiana organizacji ruchu oraz zamknięcie ul. Kochanowskiego dla ruchu pojazdów.
Utrudnienia związane są z realizacją zadania pn.: "Przebudowa publicznych dróg gminnych – ul. Kochanowskiego oraz ul. Długiej w Krośnie".
Informujemy, że ze względu na pokaz służb ratowniczych i medycznych, który odbędzie się w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w najbliższą niedzielę (26.01), parking przy ul. Kolejowej będzie częściowo zamknięty w godz. 6.00 - 21.00.
Wystartuj w biegu i graj z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Bieg na dystansie 5 km odbędzie się w najbliższą niedzielę (26.01). Trasa biegu zaplanowana została na ścieżkach pieszo-rowerowych nad Wisłokiem. Prosimy mieszkańców, aby w godz. 14.00 - 16.00 wybrali inne lokalizacje na spacer, tak by nie blokować trasy uczestnikom biegu.
Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie Biegu.
W najbliższą niedzielę (26.01) odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym dniu przejazdy autobusami MKS Krosno będą bezpłatne dla wszystkich pasażerów!
MKS Krosno dołącza do miejskich akcji organizowanych w ramach 33. finału WOŚP i na zlecenie Urzędu Miasta Krosna dzień 26 stycznia 2025 r. ogłasza dniem bez biletu! To oznacza, że przejazdy autobusami komunikacji miejskiej będą bezpłatne dla wszystkich pasażerów.
Zachęcamy wolontariuszy WOŚP, kwestujących na ulicach miasta, jak i wszystkich mieszkańców do skorzystania z tej akcji. Niech to będzie nasza wspólna cegiełka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Do zobaczenia na pokładzie naszych autobusów oraz na wydarzeniach finałowych WOŚP! Motywem przewodnim 33. finału WOŚP jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej!
W dniach od 27 do 31 stycznia 2025 r. zostanie przeprowadzony nabór uzupełniający na zajęcia nauki pływania dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III szkół podstawowych z terenu Krosna. Zapisy prowadzone będą w formie elektronicznej poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego (od 27 stycznia) na stronie www.baseny-krosno.pl.
Zajęcia odbywać się będą od 3 lutego do 30 maja 2025 r. na pływalniach przy ul. Wojska Polskiego 45 A oraz Sportowej 8 w Krośnie, zgodnie z harmonogramem zajęć. Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę nauczycielską i trenerską posiadającą niezbędne uprawnienia do pracy z dziećmi.
Całkowity koszt zajęć: 120 zł
Uczestnicy w cenie zajęć mają zapewnione:
Więcej informacji uzyskać można na stronie www.baseny-krosno.pl oraz pod nr. tel. 13 43 655 00 w godzinach: 07:00 - 15:00.
Już w ostatni weekend stycznia Krosno zamieni się w centrum pozytywnej energii i wspólnego działania na rzecz dziecięcej onkologii i hematologii. 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krośnie to dwa dni pełne emocji, atrakcji i wyjątkowych inicjatyw, które przyciągną zarówno mieszkańców miasta, jak i gości z okolic.
Gramy dla dzieci z chorobami nowotworowymi, bo wiemy, jak ważny jest szybki dostęp do nowoczesnego sprzętu diagnostycznego i leczenia. Nasz cel to wsparcie oddziałów onkologicznych i hematologicznych, aby każde dziecko miało szansę na zdrowie i radość” – podkreśla Damian Piórko Ziemba, szef krośnieńskiego sztabu WOŚP.
Cel tegorocznego Finału: wsparcie dziecięcej onkologii i hematologii
Finał WOŚP dedykowany jest zakupowi nowoczesnego sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego dla dziecięcej onkologii i hematologii. W Polsce rocznie diagnozuje się około 1100 nowych przypadków nowotworów u dzieci, a ponad 3000 młodych pacjentów pozostaje w trakcie leczenia. Dzięki zebranym środkom Fundacja WOŚP planuje doposażyć szpitale w m.in. rezonanse magnetyczne, roboty chirurgiczne, sprzęt do diagnostyki patomorfologicznej oraz koncentratory tlenu i materace przeciwodleżynowe dla hospicjów.
Co czeka mieszkańców Krosna podczas Finału?
Krośnieński Finał WOŚP to dwa dni pełne różnorodnych wydarzeń. Już w sobotę, 25 stycznia, odbędzie się aukcja dzieł sztuki w Biurze Wystaw Artystycznych, podczas której licytowane będą prace lokalnych artystów. W tym samym dniu rozegrany zostanie Turniej Siatkarski Służb Ratowniczych o Puchar Joanny Frydrych, Poseł na Sejm RP.
W niedzielę, 26 stycznia, atrakcji będzie jeszcze więcej:
To nie tylko bieg, ale też wyraz solidarności z osobami chorymi na cukrzycę. Wpisowe wynoszące 40 zł w całości trafia do puszki WOŚP, więc każdy krok uczestnika to pomoc w szczytnym celu – mówi Katarzyna Majewska, koordynatorka wolontariuszy.
WOŚP w Krośnie to nie tylko finał
Fundacja GraTy, która po raz trzeci organizuje krośnieński sztab WOŚP, na co dzień angażuje się w różnorodne działania społeczne i kulturalne. To miejsce, gdzie pasja spotyka się z zaangażowaniem, a kreatywność przeplata się z pomocą innym.
Każdy Finał to setki godzin przygotowań, ale też niesamowita energia ludzi, którzy chcą działać razem. W ciągu roku organizujemy warsztaty, kiermasze, gry miejskie i wiele innych inicjatyw – Finał WOŚP to dla nas wisienka na torcie tych działań – dodaje Damian Piórko Ziemba.
Wspieraj krośnieński sztab WOŚP!
Sztab działa dzięki ludziom dobrej woli, a każdy gest wsparcia ma ogromne znaczenie. Zachęcamy do pomocy w różnych formach:
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy – to dzięki Wam możemy działać z pełnym zaangażowaniem i wspólnie zmieniać świat na lepszy!
Dołącz do nas i pomóż!
Organizatorzy Finału WOŚP w Krośnie zapraszają wszystkich do udziału w wydarzeniach oraz wsparcia zbiórki. Można to zrobić na wiele sposobów: wrzucając datek do puszki, biorąc udział w licytacjach czy kupując wyjątkowe upominki na Kiermaszu z Sercem w RCKP.
WOŚP to dowód na to, że razem możemy zmieniać rzeczywistość na lepsze. Nieważne, czy jesteś wolontariuszem, darczyńcą czy uczestnikiem – każda forma wsparcia ma znaczenie” – podsumowuje Katarzyna Majewska.
Pełen program wydarzeń oraz szczegóły dostępne są na stronie internetowej Fundacji GraTy oraz w mediach społecznościowych krośnieńskiego sztabu WOŚP. Przybywajcie, bawcie się i pomagajcie – bo gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!
Materiał: Fundacja GraTy
Wiadomość pochodzi ze strony http://krosno.pl/aktualnosci/co-zrobic-z-zywa-choinka-po-swietach-podpowiadamy,22880
Wiadomość pochodzi ze strony http://krosno.pl/aktualnosci/webinarium-dla-seniorow-i-ich-opiekunow-bezpieczny-senior---jak-nie-dac-sie-oszukac-w-internecie,22882
Prezydent Miasta Krosna, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają do udziału w XVII Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody w Krośnie odbędą się 20 stycznia 2025 roku.
PROGRAM OBCHODÓW W KROŚNIE
20 stycznia 2025 roku
godz. 12.00-12.15
Uczczenie Ofiar Holokaustu (Cmentarz Żydowski, ul. ks. Władysława Sarny)
godz. 12.30-12.45
Uczczenie pamięci Żydów krośnieńskich przy pamiątkowej tablicy ulokowanej w miejscu dawnego getta żydowskiego w Krośnie
(ul. Franciszkańska 9, Zakład Optyczny)
godz. 13.00-13.50
Wykład dra Wojciecha Hanusa z IPN w Rzeszowie pn.: "Losy żandarmów niemieckich z posterunku w Łańcucie uczestniczących w zbrodni na rodzinie Ulmów i ukrywanych Żydach" oraz komentarz do wystawy pn.: „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” prezentowanej na krośnieńskim Rynku.
(Galeria Piwnica PodCieniami, Rynek 5).
WYSTAWA „ŚMIERĆ ZA CZŁOWIECZEŃSTWO. RODZINA ULMÓW”
Rynek w Krośnie, 17 stycznia – 16 lutego 2025 roku
XVII Obchodom Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Krośnie towarzyszyć będzie wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”, prezentowana na Rynku w Krośnie w dniach 17 stycznia – 16 lutego 2025 roku.
Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”, przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, przedstawia losy, wydawałoby się zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji.
Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili. Nie sposób wobec takiej postawy przejść obojętnie. Ekspozycja ma być pomocna w poznaniu historii rodziny Ulmów oraz ich heroicznej postawy miłości.
Autorami wystawy są dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN), dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków). Autorką projektu graficznego jest Katarzyna Hudzicka-Chochorowska (IPN Rzeszów).
XVII Obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – 20-30 stycznia 2025
27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Apelujemy o zapalenie w tych dniach symbolicznego znicza na mogiłach i miejscach pamięci związanych z Holocaustem.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz siedemnasty. We współorganizację tych dni wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim w 2012 r. włączył się Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i organizuje je corocznie.
Obchody są organizowane w kilkunastu miastach i miejscowościach regionu m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Korczynie, Przemyślu, Lubaczowie, Jarosławiu, Leżajsku, Wiśniowej, Tyczynie, Błażowej i w Sanoku. Podczas obchodów odbywają się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowane są pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.
Wszystkie podejmowane inicjatywy to wyraz głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka. Podczas obchodów do Polski przyjeżdżają goście z różnych stron świata, zazwyczaj ocaleni, którzy przeżyli eksterminację lub ich potomkowie i członkowie rodziny, którzy dzielą się swoją historią.
Obchody odbywają się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Organizatorami Obchodów na Podkarpaciu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski.
Rada Miasta Krosna w dniu 30 grudnia 2024 r. podjęła uchwałę Nr IX/260/24 w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do rady jednostki pomocniczej Miasta Krosna. Wybory dotyczą Rady Osiedla „Stefana Grota-Roweckiego” w Krośnie. Termin wyborów został ustalony na dzień 23 lutego 2025 r.
Przyjęto jednocześnie kalendarz wyborczy, z którego wynikają obligatoryjne terminy - Uchwała Nr IX/260/24
Prezydent Miasta Krosna Zarządzeniem Nr 305/25 z dnia 8 stycznia 2025 r. powołał Miejską Komisje Wyborczą w Krośnie.Siedziba Komisji mieści się w budynku UM przy ul. Lwowskiej 28a, pokój Nr 330 (III piętro).
Terminy dyżurów:
Wszelkie informacje dotyczące prac Komisji, terminów składania stosownych dokumentów oraz wzory dokumentów do pobrania w załącznikach - BIP UMK
Dodatkowo wzory dokumentów w wersji papierowej można otrzymać w Biurze Obsługi Obywatela ul. Lwowska 28a oraz ul. Staszica 2.
Informujemy, że w najbliższych dniach mogą wystąpić problemy z prawidłowym działaniem oświetlenia ulicznego.
Związane jest to z przestrajaniem pracy nadajników operatorów komórkowych, co może wpływać na zasięg i dostępność komunikacji z urządzeniami wykonawczymi, w tym sterowaniem oświetleniem. Przepraszamy za możliwe niedogodności i prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.
Biuro Innowacji Społecznych Urzędu Miasta Krosna zaprasza wszystkich mieszkańców Krosna na spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące zagospodarowania terenów zielonych przy rzece Wisłok, które odbędzie się we czwartek 16 stycznia 2025 r. o godz. 16:00 w Biurze Wystaw Artystycznych (BWA), ul. Portiusa 4, Krosno.
Podczas spotkania omówione zostaną także dwie możliwe koncepcje zagospodarowania tych terenów. Mieszkańcy będą mieli możliwość zgłaszania swoich uwag i sugestii, które pomogą stworzyć przestrzeń przyjazną zarówno mieszkańcom, jak i środowisku.
Zapraszamy!
Święta minęły, a w naszych domach pozostały jeszcze świąteczne żywe drzewka. Przypominamy, że możecie je dostarczyć do PSZOK-u przy ul. Białobrzeskiej.
Pamiętajcie, że zabronione jest pozostawianie choinek oraz innych odpadów wielkogabarytowych, przy altankach śmietnikowych. Dbajmy razem o porządek w naszej okolicy.
Pierwszy Krośnianin 2025 roku, kazał długo na siebie czekać - przyszedł na świat dopiero 3 stycznia o godz. 9.00. Julian, syn Kingi Nawrockiej i Pawła Boczara, śliczny, zdrowy chłopiec ma 57 cm wzrostu i waży 3560 g.
To pierwsze dziecko szczęśliwych rodziców. Jest bardzo grzeczny i spokojny – mówi mama – większość czasu przesypia – dodaje.
Jak co roku wizytę pierwszemu Krośnianinowi złożył Prezydent Krosno Miasto Szkła Piotr Przytocki. Maluch i szczęśliwi rodzice otrzymali unikatowe body PIERWSZEGO KROŚNIANINA, talon na zakupy, kwiaty i misia na szczęście.
Zgodnie z wymogami przepisów Unii Europejskiej wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. Krosno jest przygotowane do tego obowiązku już od stycznia 2022 roku - do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Białobrzeskiej, mieszkańcy mogą oddawać również odpady takie jak: tekstylia, odzież i obuwie. Zebrane odpady zostaną wykorzystane do produkcji paliwa alternatywnego.
W systemie zbiórki odpadów - tekstyliów, nie pojawią się nowe worki lub pojemniki ustawione na mieście. Odpady należy dostarczyć do PSZOKu, ich przyjęcie jest bezpłatne.
Ważne jest jednak, aby przed decyzją uznania czegoś za odpad zastanowić się, czy oddając dobre używane ubrania, mogą one jeszcze komuś posłużyć, przydać się i czy warto może oddać je podczas okresowych zbiórek charytatywnych. Specjaliści od tekstyliów sugerują wiele sposobów na nowe życie dla ubrań, ale ich początkiem jest selektywna zbiórka.
Jak podaje Ministerstwo Środowiska i Klimatu: „Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak przemysł tekstylny negatywnie wpływa na środowisko. Tymczasem przeciętna Europejka czy Europejczyk, co roku kupuje około 26 kg ubrań. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) całkowita ilość odpadów włókienniczych – obejmująca odzież i obuwie, wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych, techniczne wyroby włókiennicze oraz odpady poprzemysłowe i przedkonsumenckie – w 2019 r. wyniosła 12,6 mln ton (10,9 mln ton odpadów pokonsumenckich i 1,7 mln ton odpadów poprzemysłowych i przedkonsumenckich). Wygenerowano 5,2 mln ton odpadów odzieży i odpadów obuwniczych, co odpowiada około 11 kg odpadów na osobę rocznie w UE.”
W krośnieńskim PSZOKu ilość odzieży i obuwia w 2023 roku wyniosła 17,64 tony a już w 2024 roku wyniosła 26,44 Mg.
Odpowiednie podejście do konsumpcji odgrywa bardzo ważna rolę w przeciwdziałaniu powstawaniu odpadów tekstyliów. Kupując nowe ubrania, buty dobrze zwracać uwagę na jakość i trwałość produktów oraz zdecydować się na ubrania wykonane z materiałów recyklingowych. Warto kupować rzeczy, które są nam na prawdę potrzebne, promując tym samym minimalizm i świadomą konsumpcję.
Jednym z poważniejszych problemów recyklingu tekstyliów jest ich zróżnicowanie materiałowe. Dodatkowo, niektóre procesy recyklingowe mogą generować dodatkowe odpady, które wymagają dodatkowego przetwarzania – a to kosztuje. Właściwe sortowanie i segregacja odpadów tekstylnych są zatem niezbędne dla zapewnienia skutecznego recyklingu.
A my już dziś zachęcamy do rozsądnych zakupów, charytatywności, kreatywności w modzie (np. poprzez krawieckie przeróbki) i segregację odpadów tekstylnych, które trafia do PSZOKu. Może warto nadać „drugie życie” niemodnym ubraniom.
Co jest najważniejsze w podsumowaniu mijającego roku? Przekonanie, ile wartościowych i dobrych rzeczy udało się zrealizować. Prezentujemy w pigułce, jaki był 2024 rok dla miasta Krosna.
Dzięki dynamicznym inwestycjom w infrastrukturę drogową i mieszkaniową, mieszkańcy zyskują lepsze warunki życia. Modernizujemy obiekty publiczne i sportowe, dbając o jakość przestrzeni, z której korzystają wszyscy. Polityka senioralna i programy zdrowotne to nasza odpowiedź na potrzeby mieszkańców w każdym wieku. Wysokie wyniki w edukacji są efektem naszej troski o przyszłość młodych pokoleń. Działania proekologiczne i rozbudowa bloku energetycznego zapewniają zrównoważony rozwój. Krosno to także miasto pełne kultury, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Szanowni Państwo,
Mija kolejny rok, pełen wyzwań i ambitnych projektów, które udało się zrealizować z pełnym sukcesem. Patrząc w przyszłość, możemy być pewni, że przed nami kolejne wyzwania, ale także nowe możliwości. Jestem przekonany, że nadchodzący rok przyniesie jeszcze więcej osiągnięć, które wspólnie będziemy świętować.
Dziękuję pracownikom Urzędu Miasta Krosna, jednostek i spółek miejskich, dyrektorom szkół i placówek oświatowych za podejmowanie wyzwań, które poprawiają jakość życia w naszym mieście. Dziękuję Radnym Miasta Krosna za poparcie w głosowaniach moich propozycji budżetowych.
Życzę Państwu w Nowym 2025 Roku: zdrowia, spokoju i wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Prezydent Miasta Krosna
Piotr Przytocki
Zapraszamy i zachęcamy mieszkańców Krosna w wieku od 60 roku życia, nieaktywnych zawodowo, wymagających aktywizacji w codziennym życiu, poszukujących towarzystwa innych osób, chcących wzmocnić kondycję psychiczną do zapisu do Dziennego Domu Senior+.
DDS+ rozpocznie swą działalność od 2 stycznia 2025 roku. Placówka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1600. W ramach pobytu Seniorzy będą mogli skorzystać z usług:
Osoby mające problemy z przemieszczaniem się będą miały możliwość skorzystania z transportu. Możliwy jest również dojazd transportem komunikacji miejskiej liniami: 0, 7, 10, 11,18.
DDS+ mieści się w parterowym budynku przy ul. Czajkowskiego 38, naprzeciwko byłego CKU. Uczestnictwo w DDS+ jest częściowo odpłatne, wysokość opłaty uzależniona jest od wysokości dochodów Seniora. Zasady odpłatności za pobyt w DDS+ określa uchwała Rady Miasta Krosna.
Wnioski można składać w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie, przy ul. Piastowskiej 58.
Przypominamy, że przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych są zobowiązani do złożenia od 1 do 31 stycznia 2025 r. pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w prowadzonym punkcie sprzedaży oraz dokonać wpłaty I raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż napojów alkoholowych wynikają z art. 111 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2023 r. poz. 2151). Zasady wnoszenia opłat (ich wysokości, terminy płatności, skutki niedotrzymania terminu itp.) są regulowane ustawowo.
Dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych w roku poprzednim w punkcie sprzedaży, w którym roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych przekroczyła podane niżej wartości, opłaty wynoszą odpowiednio:
Dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych w roku poprzednim w punkcie sprzedaży, w którym roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych nie przekroczyła podanych wyżej wartości, opłaty podstawowe wynoszą odpowiednio:
Przedsiębiorca, który nie złoży do 31 stycznia danego roku, pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży danego rodzaju napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim, będzie miał możliwość złożenia tego oświadczenia w ciągu kolejnych 30 dni liczonych od daty upływu ustawowego terminu (czyli po 31 stycznia danego roku) pod warunkiem, że jednocześnie dokona dodatkowej opłaty w wysokości 30% podstawowej opłaty za korzystanie z danego rodzaju zezwolenia, czyli:
Przedsiębiorca, który nie zapłaci w ustawowym terminie do 31 stycznia, do 31 maja i do 30 września danego roku kolejnej raty za korzystanie z zezwoleń w danym roku, będzie miał możliwość dokonania tej wpłaty w ciągu kolejnych 30 dni liczonych od daty upływu ustawowego terminu, pod warunkiem, że jednocześnie dokona dodatkowej opłaty w wysokości 30% opłaty za korzystanie z danego rodzaju zezwolenia, wyliczonej dla danego roku na podstawie złożonego oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych.
Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca w poprzednim roku nie przekroczył ustawowych progów będzie wpłacał 30% podstawowej opłaty rocznej dla danego rodzaju zezwolenia . Jeśli jednak przedsiębiorca przekroczył ustawowe progi, będzie wpłacał 30% opłaty podwyższonej.
Przedsiębiorcy, których zezwolenia utrzymują ważność przez cały 2025 r. – mogą wnosić opłatę jednorazowo za cały rok korzystania z zezwolenia w terminie do 31 stycznia 2025 r. lub w trzech równych ratach do 31 stycznia, do 31 maja i do 30 września 2025 r.
Przedsiębiorcy, których zezwolenia tracą ważność w trakcie 2025 r. – wnoszą opłatę jednorazowo do 31 stycznia 2025 r. w wysokości proporcjonalnej do okresu ważności zezwolenia (wyliczona w dniach).
Ważna informacja: Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wygasa, jeżeli przedsiębiorca:
Przedsiębiorca, którego zezwolenie wygasło z ww. przyczyn, może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia – art. 18 ust. 13 wyż. cyt. ustawy.
Oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych za rok poprzedni należy złożyć w następującej formie:
WAŻNE !!!
W tytule przelewu należy wpisać: przedsiębiorcę, nr zezwolenia oraz określenie raty, której wpłata dotyczy.
Termin do wniesienia opłaty nie podlega przywróceniu, bez względu na przyczyny jego niedotrzymania. Przedsiębiorcy zainteresowani naliczeniem opłat na 2025 rok mogą sami skorzystać z kalkulatora opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych dostępnego w Internecie. Uzgodnienie prawidłowości wyliczenia opłaty i wszelkie pytania można uzyskać pod numerem telefonu 13 47 43 220 lub w Urzędzie Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28a (pok. 220) w godzinach 7.30 – 14.30.
Druk oświadczenia można pobrać w Urzędzie Miasta Krosna przy ul. Lwowska 28a lub pobierając załącznik.